Modul 10: Școala de Nutriție și Alimentație pentru maseuri!

Organisml unui om este o împletire armonioasă de diverse structuri atât la nivel material, pe care le vedem și le putem pipăi, căt și spiritual, exprimate prin simțuri. Și tot ceea ce trăim pe parcursul vieții își are exprimare în corp. Incepând de la gândirea noastră, activitatea fizică, alimentația, odihna. Concomitent, dacă vorbim despre ritmul accelerat de viață al omului contemporan, fiecare conștientizează la un anumit moment că sănătatea proprie devine foarte valoroasă și începe să se concentreze pe segmentul aplicării unui stil mai sănătos de viață.

O parte component esențială a îmbunătățirii stării de sănătate este alimentația corectă. În ritmul existenței prezente, cel mai frecvent, omul oferă prioritate esențială muncii și lasă alimentația pe ultimul loc, îmbucă din fugă, ce este accesibil la moment. Dar nu conștientizează că armata de celule din corp au nevoie de un aport esențial și complex de nutrienți ca să poată construi efectiv țesuturile. Celula poate fi asemuită cu o mică fabrică, capabilă să producă tot ce este necesar pentru ca să ai energie de activitate. Dar, ca și la orice segment de producere, dacă lipsesc unele detalii, în final primim alt rezultat, care poate fi eronat și care va avea repercusiuni de durată pentru formarea complexă a unui țesut, organ și care în final, mai devreme sau mai târziu, se va răsfrânge asupra sănătății întregului organism.

În acest context ne ajută mult să cunoaștem principiile nutriției umane. Este o direcție mai contemporană a științei despre alimentația organismului uman, care se ocupă cu studierea metabolismului celular și necesitățile celulei în nutrienți. Practic acele necesități nutritive zilnice, fară de care celula nu poate funcționa normal. Aceasta implică aportul zilnic de proteine, care nu se depozitează în corp, de grăsimi esențiale, ce sunt baza energetică de durată a celulelor, de glucide sănătoase, capabile să-ți ofere energie de moment pentru a acționa, de minerale și vitamine, ce sunt suportul esențial în formarea unei rezistențe imunitare eficiente și de durată. Spre deosebire de diete, care sunt indicate de obicei pe un termen scurt de timp, nutriția urmărește echilibrarea zilnică, permanentă și de durată a metabolosmului prin formarea unui rațion stabil, personalizat și diversificat. Numai printr-o alimentație bine echilibrată, rațională putem să obținem o sănătate stabilă și o longevitate pe termen lung.

În calitatea mea de medic nutriționist, consider că la etapa contemporană de evoluție a vieții, fiecare trebuie să posede cunoștințe eficiente despre organizarea unui regim nutrițional complex și sănătos. Cu atât mai mult aceasta se adresează celor ce aplică diverse metode de îmbunătățire a sănătății organismului uman. Din acest grup fac parte și masorii, care zilnic sunt în contact direct cu corpul uman și în cadrul practicii profesionale, simt perfect diferența dintre țesutul sănătos și  cel ce suferă diverse deficiențe. În cadrul școlii de masaj Spa Terapy, ne propunem să vă dezvoltăm o bază de cunoștințe multilaterale în domeniul reabilitării sănătății umane, inclusiv și în nutriție. Personal am să vă ghidez, pas cu pas, ca să înțelegeți cum să dirijați digestia și metabolismul și  să puteți recomanda clienților în dependență de constituție, starea de sănătate, principiile de bază a unei nutriții sănătoase, capabile să fortifice în complex cu alte metode, sănătatea în corp. Va așteptăm cu drag să vă îmbogățiți cunoștințele cu informație contemporană despre nutriția umană, bazată pe un fundament științific bine studiat.

Calendar 18.12.2021